Међународни дан борбе против вршњачког насиља

Аутор: Ивана Милошевић, учитељица

Поводом Међународног дана борбе против вршњачког насиља у организацији Тима за заштиту од дискриминације , насиља, злостављања и занемаривања и Тима за превенцију OШ ,, Милутин и Драгиња Тодоровић“ реализовано је низ превентивних активности у недељи од 20. до 24. фебруара 2022. године.

Неке од реализованих активности су:
– на часу одељењског старешине ученици су упознати шта је ,,Дан розих мајица“;
– међуодељењска размена плаката на тему ,,ДРУГАРСТВО”;
– размена порука о другарству…
Прича о Дану розих мајица Широм света се последње среде у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршка дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама који се широм света обележава последње среде у фебруару.